Kalastus

Sisältö
  • Yhteystiedot

  • Viinikankatu 53
  • 33820 Tampere
  • p. 050 592 9259
  • http://www.kuhamaa.fi
Pirkanmaan vesistöt tarjoavat loistavan pelikentän kalastuksen harrastamiseen ympäri vuoden. Kuha, ahven ja hauki ovat yleisimmät saalislajit järvillä, koskikohteissa pärskivät lohikalat.

Kaikki yli 2000 järveä soveltuvat kalastukseen. Tampereen pohjoispuolella lainehtiva syvä Näsijärvi on Pirkanmaan suurin järvi ja mainio kohde kuhan, järvitaimenen ja järvilohen vetouisteluun. Pyhäjärvi on kuhan ja ahvenen valtakuntaa.

Pirkanmaa on Kuhamaa. Lähes kaikissa isoissa järvissä on vahva kuhakanta. Hyviä kuhavesiä ovat muun muassa Kyrösjärvi, Ruovesi ja Kulo-Rautavesi, joka on Pirkanmaan maakuntakalan toutaimen elinaluetta. Suurkuhaa tavoitellaan vetouistelemalla keskikesällä ulapan matalikkojen reunoilla tai syvänteiden päällä illan ja yön tunteina. Yleensä alle 10 metrin syvyydessä pohjalla pompoteltavalla jigillä kuhan tavoittaa alkukesästä syksyyn.

Haukea on alueen kaikissa vesistöissä ja suurimmat kalat ovat yli kymppikiloisia. Längelmävesi, Ruovesi ja Tarjannevesi ovat esimerkkejä hyvistä haukivesistä.

Ison ahvenen kalastukseen on nyt loistavat mahdollisuudet. Lämpimät kesät ovat lihottaneet ahvenet. Jopa yli kiloisia raitapaitoja seilaa pitkin vesiä. Heinä-syyskuu on parasta ahvenaikaa, talvella ahven nappaa pilkkiin.

Keväällä ja kesällä vesille kannattaa lähteä aamulla aikaisin tai illalla. Syksyllä ja talvella keskipäivä on hyvää kalastusaikaa. Heinäkuun lopulta lokakuulle isoilla järvillä ravustetaan. Särki syötiksi ja merta pyyntiin yön yli. Täplärapu viihtyy yleensä 2–6 metrin syvyydessä.

Kalaan pääsee helposti myös ammattitaitoisen kalastusoppaan mukana.

Kommentit

Tampere Tourist Information Facebookissa - tykkää meistä! Kysyttävää? Matkailuneuvonta auttaa!